Zapraszamy do kontaktu: 600 774 362 instalatorkonserwator@vp.pl

Zobacz, także: Facebook | Instagram

Wymiana gniazdka – jak zrobić to bezpiecznie?

Uszkodzenie gniazdka to niezwykle popularna usterka, której z całą pewnością doświadczymy niejednokrotnie w swoim domu lub mieszkaniu. Choć mogłoby się wydawać, że instalacje elektryczne to dziedzina zarezerwowana wyłącznie dla fachowców, samodzielna wymiana gniazdka nie jest niczym trudnym. Niemniej jednak, konieczne jest posiadanie kilku narzędzi. Jeśli nasza skrzynka nie jest zbyt dobrze zaopatrzona, warto jak najszybciej udać się do sklepu i zainwestować w praktyczne akcesoria, które z pewnością okażą się przydatne w wielu sytuacjach. A zatem w jaki sposób dokonać bezpiecznej wymiany gniazdka?

Kiedy należy wymienić gniazdko?

Instalacje elektryczne składają się z kilku elementów, a gniazdka zdecydowanie należą do tych najczęściej używanych. Co za tym idzie, z biegiem czasu może dojść do ich uszkodzenia, pęknięcia lub poluzowania się. Każda z tych sytuacji wymaga szybkiej reakcji, gdyż prawidłowe osadzenie wpływa nie tylko na sprawne funkcjonowanie podłączonych urządzeń, ale również bezpieczeństwo domowników. Jakie sygnały powinny jeszcze wzbudzić nasze zainteresowanie i skłonić do wymiany gniazdka?

  • Jeśli po podłączeniu sprzętu słyszymy iskrzenie lub jakiekolwiek trzaski, należy jak najszybciej dokonać odłączenia, a następnie zainwestować w nowe gniazdko. W tym przypadku konieczna może być wizyta elektryka.
  • Wyraźnym symptomem są także nadpalenia, widoczne na powierzchni obudowy.

Wymiana gniazdka krok po kroku

Aby bezpiecznie przeprowadzić cały proces, należy mieć na zaopatrzeniu następujące narzędzia: próbnik napięcia, wkrętak płaski i krzyżakowy. Przydatna będzie także latarka czołowa, ewentualnie możemy poprosić jednego z domowników o doświetlenie obszaru. Od czego zaczynamy?

  1. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest wyłączenie zasilania. Instalacje elektryczne zawsze mają główny bezpiecznik, w przypadku mieszkań najczęściej zlokalizowany na klatkach.
  2. Należy upewnić się czy w gniazdku na pewno nie ma napięcia, wykorzystując wspomniany wyżej próbnik. Jeśli nie zauważymy świecącej diody, oznacza to, że możemy kontynuować pracę.
  3. Kolejnym krokiem jest wykręcenie śrubek mocujących obudowę. Następnie delikatnie i uważnie wysuwamy gniazdko z puszki.
  4. Bardzo ważnym i niestety często pomijanym etapem jest dokładne przyjrzenie się schematowi podpięcia przewodów. Niestety w konsekwencji nie wiemy w jaki sposób zamocować nowe gniazdko. Najlepszym rozwiązaniem jest zrobienie zdjęcia, na którym następnie będziemy się wzorować.
  5. Instalacje elektryczne w domach i mieszkaniach łączą się z gniazdkami za pomocą trzech różnokolorowych przewodów. Czarny lub brązowy to przewód napięciowy, niebieski to przewód neutralny, zaś żółto-zielony to przewód uziemiający. Łączą się one z gniazdkiem za pomocą śrub lub zacisków. Na tym etapie odłączamy wszystkie przewody i wpinamy lub przykręcamy do nowego gniazdka, dokładnie w taki sam sposób w jaki były zamontowane wcześniej.
  6. Większość pracy już za nami. Po podłączeniu przewodów umieszczamy gniazdko w puszce i dokręcamy obudowę.
  7. Włączamy bezpiecznik i ponownie sprawdzamy próbnikiem czy w gniazdku znajduje się napięcie. Tym razem dioda powinna zapalić się na czerwono, co jest dla nas potwierdzeniem dobrze wykonanego zadania. Od tego momentu możemy bezpiecznie korzystać z gniazdka.

Jak widać po powyższej instrukcji, samodzielna wymiana nie jest skomplikowana. Jeżeli jednak, pomimo wykonania zadań krok po kroku, w gniazdku nie ma napięcia, konieczne będzie wezwanie elektryka. Obecność fachowca okaże się niezbędna również w sytuacji gdy obudowa gniazdka nagrzewa się po podłączeniu sprzętów.