Zapraszamy do kontaktu: 600 774 362 instalatorkonserwator@vp.pl

Zobacz, także: Facebook | Instagram

Wyciek gazu – jak rozpoznać i zapobiec?

Obecność niepoprawnie zainstalowanej lub nieszczelnej instalacji gazowej w domu lub mieszkaniu wiąże się z zagrożeniem zdrowia i życia mieszkańców. Bardzo często słyszy się o nieszczęśliwych wypadkach związanych z wyciekiem gazu, które doprowadziły do wysadzenia całego bloku mieszkalnego i śmierci wielu osób. W jaki sposób rozpoznać, że mamy do czynienia z ulatniającą się substancją? Co zrobić w tej sytuacji i jak zabezpieczyć instalacje gazowe na przyszłość?

Przyczyny wycieku gazu

Jak zostało już wspomniane, dwie główne przyczyny wycieku to nieszczelna instalacja lub nieprawidłowo działające urządzenia gazowe. Do rozszczelnienia może dojść z różnych powodów. Jednym z nich może być osiadanie budynku, wstrząsy tektoniczne, nawet o delikatnym charakterze lub ruch uliczny. Z biegiem czasu mogą pojawić się usterki, w wyniku których gaz zacznie się ulatniać. W tym miejscu warto zaznaczyć, że w największym stopniu są na nie narażeni mieszkańcy starych bloków, gdzie nadal są zamontowane instalacje ze stalowych rur podatnych na korozję.

Inna przyczyna tkwi w nieprawidłowo zamontowanych urządzeniach gazowych, które zostały źle połączone z instalacją lub przy użyciu przewodów z nieodpowiedniego materiału. Błędy na tym etapie pojawiają się raczej w sytuacji, gdy jeden z domowników sam podejmuje się przyłączenia, mimo iż nie posiada wiedzy i doświadczenia w tym temacie.

Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z pierwszą lub drugą przyczyną, gaz który się uwalnia, zaczyna stopniowo mieszać się z powietrzem. W zależności od rodzaju substancji, zapłon może nastąpić w różnym czasie. Jak wygląda to w praktyce?

  • Jeśli mamy do czynienia z gazem ziemnym, wystarczy stężenie na poziomie 5-15%. Powyżej górnej wartości, stężenie tlenu jest tak niskie, że człowiek nie byłby w stanie oddychać.
  • W przypadku takiego gazu jak propan, aby doszło do eksplozji, stężenie musi mieścić się w zakresie od 2,2-9,5%.
  • Stężenie propan-butanu jest jeszcze niższe. Tutaj wystarczy, by wartość mieściła się w przedziale od 1,9% do 9,6%.

Aby doszło do wybuchu, wystarczy niewielka iskra, spowodowana np. zapaleniem światła lub zapalniczki czy włączeniem urządzenia elektrycznego.

Co robić gdy dojdzie do wycieku gazu?

Sam gaz jest bezwonny, dlatego gazownie dodają do niego składniki pozwalające na uzyskanie charakterystycznego zapachu, umożliwiającego wyczucie, gdyby doszło do wycieku. Gdy poczujemy woń w powietrzu, należy w pierwszej kolejności zakręcić główny zawór. Kolejnym krokiem powinno być otworzenie wszystkich okien w domu lub mieszkaniu oraz drzwi. Pod żadnym pozorem nie włączajmy światła, ani jakichkolwiek innych urządzeń. Następnie należy zadzwonić na pogotowie gazowe oraz powiadomić sąsiadów o zaistniałej sytuacji. Na przyjazd ekipy trzeba czekać na zewnątrz budynku.

Jak zabezpieczyć instalacje gazowe?

Absolutną podstawą jest regularne przeprowadzanie przeglądów instalacji, raz do roku. Osoby zajmujące się tego typu zadaniami posiadają nie tylko odpowiednią wiedzę, ale przede wszystkim sprzęt pomiarowy. Chcąc mieć pewność, że nie przeoczymy niebezpieczeństwa, warto zaopatrzyć się w czujnik gazu. Tego typu urządzenia są łatwo dostępne i niedrogie. Jeśli dojdzie do wzrostu stężenia substancji, poinformują o tym za pomocą sygnału dźwiękowego. Kolejną istotną kwestią jest zadbanie o dobrą wentylację w domu lub mieszkaniu. Pod żadnym pozorem nie powinno się zasłaniać otworów wentylacyjnych, gdyż to właśnie przez nie gaz ma szansę szybciej wydostać się na zewnątrz.