Zapraszamy do kontaktu: 600 774 362 instalatorkonserwator@vp.pl

Zobacz, także: Facebook | Instagram

Wentylacja a klimatyzacja – czym się różnią?

Odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza mają duży wpływ na komfort domowników. Nie bez znaczenie jest także cyrkulacja powietrza, której odpowiedni poziom poprawia komfort przebywania w konkretnym pomieszczeniu. W zależności od potrzeb i celu jaki chcemy osiągnąć, w budynkach mieszkalnych instaluje się klimatyzację i wentylację. Te systemy działają w zupełnie inny sposób, dlatego warto im się przyjrzeć bliżej i poznać najważniejsze różnice.

W jaki sposób działają klimatyzatory?

Klimatyzator to urządzenie elektryczne, które występuje na rynku pod różną postacią. Najczęściej spotykane są klimatyzacje typu split, składające się z dwóch części. Pierwszy element jest montowany w pomieszczeniu, natomiast drugi poza budynkiem, np. na dachu. Na czym polega zasada działania klimatyzacji?

  • Na początku warto zaznaczyć, że zdecydowana większość klimatyzatorów ma funkcje grzania i chłodzenia. Z tego powodu można ich używać zarówno latem, jak i zimą do efektywnego ogrzewania pomieszczeń. W obiegu zamkniętym krąży czynnik chłodniczy, dzięki któremu klimatyzacja efektywnie chłodzi powietrze. Efektem ubocznym pracy klimatyzatorów są skropliny, które przeważnie są grawitacyjnie odprowadzane poza budynek.
  • Urządzenia tego typu wymagają regularnych serwisów. Z kolei naprawa klimatyzatorów powinna być przeprowadzana wyłącznie przez doświadczone osoby z uprawnieniami.
  • Przynajmniej dwa razy w roku warto zlecać konserwację klimatyzacji. Takie podejście gwarantuje, że wewnątrz urządzenia nie rozwinie się pleśń lub grzyby. Zanieczyszczona klimatyzacja może być przyczyną nieprzyjemnego zapachu w pomieszczeniu, alergii, bólu głowy i innych dolegliwości.

Tak w dużym skrócie działa klimatyzacja. Moc urządzeń dobiera się m.in. do kubatury pomieszczenia, liczby okien, średniej liczby osób, które w nim przebywają oraz źródeł ciepła. Do otrzymanego wyniku przeważnie dodaje się około 20% tak zwanego zapasu. Wówczas mamy pewność, że klimatyzator będzie działał efektywnie nawet w przypadku upałów.

Podstawowe informacje o wentylacji

Najpopularniejszym systemem wentylacji jest tak zwana wentylacja grawitacyjna. Jej zasada działania opiera się o powstanie naturalnego ciągu, który pojawia się dzięki różnicy temperatury i ciśnienia powietrza znajdującego się wewnątrz i na zewnątrz budynku. Z kolei wentylacja mechaniczna jest wspierana wydajnym wentylatorem, który tłoczy świeże powietrze do budynku. Jako użytkownicy możemy sterować wydajnością wentylacji mechanicznej, jednak na temperaturę powietrza nie mamy żadnego wpływu.

Najważniejsze różnice pomiędzy klimatyzacją a wentylacją

Klimatyzacja pozwala na regulowanie temperatury powietrza w bardzo szerokim zakresie. Podczas upalnych dni, obniżenie temperatury powietrza o kilkanaście stopni nie stanowi żadnego wyzwania dla wydajnego klimatyzatora. Z kolei w tak zwanych okresach przejściowych, urządzenie może efektywnie dogrzewać pomieszczenie. Wentylacja ma za zadanie wtłoczenie świeżego powietrza do budynku. Jest to szczególnie ważne w nowoczesnym budownictwie, które charakteryzuje się wysoką szczelnością.

W przypadku awarii, naprawa klimatyzatorów i wentylacji mechanicznej powinna być zlecona specjalistom. Serwisanci posiadają niezbędne urządzenia pomiarowe, wiedzę i doświadczenie, co pozwala na szybkie usunięcie usterki. Gdy tylko zauważymy niepoprawne działanie systemów, należy jak najszybciej usunąć awarię. Dlaczego to jest takie ważne? Przede wszystkim dlatego, że możemy uniknąć poważniejszych, a co za tym idzie, bardziej kosztownych awarii.