Zapraszamy do kontaktu: 600 774 362 instalatorkonserwator@vp.pl

Zobacz, także: Facebook | Instagram

Podłączanie gazu – czy każdy może to zrobić?

Gaz jest jednym z najbardziej ekologicznych źródeł energii więc nic dziwnego, że cieszy się tak dużą popularnością. Wykorzystuje się go ogrzewania domów i mieszkań, a także jako paliwo do kuchenek gazowych. Oczywiście bez względu na to czy wykorzystujemy gaz ziemny, czy propan-butan, oba z nich są wysoce łatwopalne. Ponadto wysokie stężenie w powietrzu jest niebezpieczne dla zdrowia i życia. Z tych powodów wszelkie prace związane z podłączaniem instalacji gazowych musi wykonać osoba z odpowiednimi uprawnieniami. Usługi gazownicze obejmują nie tylko podłączenie, ale również naprawy i przeglądy.

Podłączenie instalacji gazowej – ogólne informacje

Na początku warto podkreślić, że skorzystanie z usług profesjonalnej firmy oferującej usługi gazownicze gwarantuje bezpieczeństwo. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że doświadczeni pracownicy dysponują w pełni sprawnymi, certyfikowanymi miernikami. Głównym zadaniem tych urządzeń jest wykrywanie nawet niewielkich wycieków, których nie można zlokalizować w inny sposób.

  • Oprócz mierników, pracownicy firm oferujących usługi gazownicze dysponują także specjalnymi przewodami, szybkozłączkami i redukcjami. Wszystkie elementy instalacji gazowych muszą pochodzić od sprawdzonych dostawców, gwarantujących najwyższą jakość i niezawodność.
  • Warto wiedzieć, że kuchenek gazowych nie można instalować w każdym miejscu, ponieważ zagraża to bezpieczeństwu domowników. Doświadczeni pracownicy pomogą wybrać najlepszą lokalizację, która będzie łączyła funkcjonalność z bezpieczeństwem.

Nie wolno również samodzielnie podłączać pieców gazowych, które wbrew pozorom są skomplikowanymi urządzeniami. Ich nieprawidłowa eksploatacja może w krótkim czasie doprowadzić do poważnych awarii, których nie obejmuje gwarancja.

Usługi gazownicze

Wybierając konkretną firmę specjalizująca się usługach gazownicznych, warto sprawdzić jej zakres działania. Wybrane z nich oferują przyłącza gazowe do gazomierzy, podłączenie instalacji gazu ziemnego oraz instalacje gazowe LPG. Oczywiście niezwykle ważne są również wspomniane wcześniej testy szczelności, a także próby ciśnieniowe instalacji gazowych. Jeżeli wszystkie zakończą się sukcesem mamy pewność, że instalacja jest w pełni bezpieczna i gotowa do użytkowania.

Prace konserwacyjne i naprawcze instalacji gazowych

Profesjonalne firmy w branży gazowniczej nie tylko wykonują pomiary, ale też skutecznie usuwają wszystkie wycieki. Ponadto zajmują się wymianą filtrów i ogólną konserwacją całej instalacji. Specjalizują się również w przyłączeniach urządzeń zasilanych gazem, czyli m.in. kuchenek. Do zadań osób posiadających odpowiednie uprawnienia należy podbijanie gwarancji w trakcie montażu m.in. pieców i kotłów. W zależności od aktualnych potrzeb, firmom tego typu można zlecić zarówno roczne, jak i 5-letnie przeglądy gwarancyjne. Co jeszcze wyróżnia przedsiębiorstwa oferujące usługi gazownicze?

  • Przede wszystkim krótkie terminy realizacji. Wszystkie prace są wykonywane w najkrótszym możliwym czasie, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów oraz wszelkich zasad BHP.
  • Wszystkie narzędzia i urządzenia pomiarowe wykorzystywane przez pracowników są w perfekcyjnym stanie technicznym. Montażysta przyjeżdża na wykonanie zlecenia wyposażony we wszystko co niezbędne.

Nie warto ryzykować i samodzielnie wykonywać jakiekolwiek prace w obrębie instalacji gazowej. Lepiej zdać się na specjalistów, którzy mają niezbędną wiedzę i wieloletnie doświadczenie.