Zapraszamy do kontaktu: 600 774 362 instalatorkonserwator@vp.pl

Zobacz, także: Facebook | Instagram

Odgrzybianie klimatyzacji domowej krok po kroku

Klimatyzacja domowa nieustannie wymienia ciepłe i zimne powietrze, a przedostające się do urządzenia kurz, pył, roztocza, alergeny i grzyby mogą spowodować pogorszenie jego parametrów pracy. Zanieczyszczenia gromadzą się na filtrze, który można wyczyścić samodzielnie. Wystarczy ściągnąć obudowę, wyciągnąć filtr i spłukać go pod bieżącą wodą. W przypadku silnych zabrudzeń można sięgnąć po delikatny detergent. Przy okazji mycia filtra warto przepłukać skraplacz, na którym zbierają się skropliny wraz z zanieczyszczeniami.

We własnym zakresie można także przeprowadzić odgrzybianie klimatyzacji – wystarczy sięgnąć po specjalne preparaty w aerozolu i spryskać klimatyzację. Cząsteczki detergentu wnikną w głąb urządzenia i dotrą do każdego zakamarka. O tym, że konieczne jest odgrzybienie układu, świadczy nieprzyjemny zapach wydostający się z urządzenia. Aby zapobiec takim sytuacjom, warto dbać o czystość filtra i dwa razy do roku wzywać serwis klimatyzacji.

Profesjonalne odgrzybianie klimatyzacji

W czasie cyklicznych przeglądów klimatyzacji specjaliści sprawdzają stan techniczny wszystkich podzespołów oraz czyszczą i odgrzybiają klimatyzację. Najczęściej stosowane są dwie metody, czyli:

  • Ozonowanie – ozon wytwarzany jest przez generator wyładowań koronowych, które skutkują rozszczepianiem się cząstek tlenu na pojedyncze atomy ozonu. Jest to bardzo skuteczna metoda – ozon dociera we wszystkie zakamarki urządzenia, utlenia związki chemiczne i zabija pleśń, grzyby oraz inne drobnoustroje.
  • Ultradźwięki – agregat wytwarza ultradźwięki o częstotliwości 1,7 MHz, które rozpylony detergent w postaci pary zamieniają w mgiełkę. Cząsteczki środka dogłębnie wnikają w każdą szczelinę i możliwa jest całkowita dezynfekcja urządzenia.

W wyniku odgrzybiana usuwane są wszystkie mikroorganizmy produkujące szkodliwe dla zdrowia toksyny.