Zapraszamy do kontaktu: 600 774 362 instalatorkonserwator@vp.pl

Zobacz, także: Facebook | Instagram

Kuchnia gazowa czy elektryczna – którą wybrać?

Kuchenka jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego domu i mieszkania. To dzięki niej mamy możliwość nie tylko gotowania, smażenia i podgrzewania posiłków, ale również pieczenia pysznych ciast. Ze względu na sposób działania, urządzenia tego typu dzielimy na modele gazowe i elektryczne. Które z nich są lepsze? Na co zwrócić szczególną uwagę w trakcie wybierania konkretnej kuchenki? Warto pamiętać, że wszystkie instalacje gazowe muszą być przeprowadzone przez doświadczonych techników z odpowiednimi uprawnieniami.

Najważniejsze zalety kuchenek elektrycznych

W nowoczesnym budownictwie (przede wszystkim w blokach i apartamentowcach) elektryczność wyparła instalacje gazowe. Z tego powodu wybór jest prosty. Kuchenki elektryczne różnią się między sobą sposobem działania. Na rynku można znaleźć modele z płytą ceramiczną, wyposażone w żeliwne krążki lub najbardziej popularne urządzenia indukcyjne.

  • Kuchenki elektryczne do prawidłowego funkcjonowania wymagają wyłącznie włożenia wtyczki do gniazdka domowej sieci. W przeciwieństwie do urządzeń gazowych, nie trzeba instalować orurowania, które zajmuje miejsce i wygląda nieestetycznie.
  • Ponadto urządzenia tego typu nie wymagają regularnych serwisów i sprawdzania szczelności.
  • Kuchenki elektryczne są w pełni bezpieczne w użytkowaniu. Dodatkowo, zdecydowanie łatwiej utrzymać je w czystości. Znacznie czyściej wyglądają również garnki, które nawet w przypadku częstego używania zachowują swój pierwotny wygląd.

Wielu użytkowników zwraca także uwagę na estetykę urządzenia. W większości przypadków kuchenki elektryczne, dzięki braku obecności palników, są po prostu ładniejsze. Doskonale widać to na przykładzie zabudowanych płyt indukcyjnych, które tworzą spójną całość z aranżacją kuchni. Oczywiście nie oznacza to, że gazowe kuchenki również nie mogą być ładne. Wręcz przeciwnie. Na rynku można znaleźć wiele modeli wyróżniających się nowoczesnym wyglądem.

Kluczowe zalety kuchenek gazowych

Kuchenki tego typu spalają gaz ziemny lub mieszaninę propanu i butanu. Ich największą zaletą są niskie koszty eksploatacji. Doceniają je szczególnie osoby, które codziennie przygotowują posiłki dla dużej rodziny.

  • Podstawowe modele kuchenek gazowych są relatywnie tanie w zakupie. W zależności od preferencji, można wybierać spośród modeli wolnostojących lub wbudowanych.
  • Instalacje gazowe i podłączenie kuchenki muszą być wykonywane przez profesjonalistów, dzięki czemu mamy pewność, że wszystkie połączenia są szczelne.
  • Modele gazowe umożliwiają precyzyjną regulację wielkości płomienia, a co za tym idzie, temperatury. Taka wysoka dokładność nie zawsze jest możliwa w przypadku kuchenek elektrycznych.

Urządzenia gazowe wyróżniają się długą żywotnością, nawet w przypadku intensywnej eksploatacji. Naprawy przeważnie dotyczą wymiany zużytych palników na nowe.

Która kuchenka jest lepsza?

Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ decyzja jest uzależniona od kilku czynników. Jeżeli zależy nam na jak najniższych kosztach zarówno zakupu, jak i eksploatacji kuchenki, najlepiej sprawdzi się model gazowy. Warto jednak sprawdzić czy instalacje gazowe są dozwolone w konkretnym budynku (dotyczy to m.in. nowych bloków). Z kolei osoby, które przede wszystkim cenią wygląd i estetykę, powinny postawić na kuchenkę elektryczną. Warto dodać, że przejście z modelu gazowego na urządzenia zasilane wyłącznie energią elektryczną może wymagać zakupu nowych garnków i patelni, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi wydatkami.