Zapraszamy do kontaktu: 600 774 362 instalatorkonserwator@vp.pl

Zobacz, także: Facebook | Instagram

Jak prawidłowo czyścić klimatyzację?

Dzięki inwestycji w klimatyzację można realnie wpływać na komfort życia w pomieszczeniach domowych, biurach czy też miejscach użyteczności publicznej, w okresie letnich upałów. W jaki sposób dbać o instalację na co dzień, czy trzeba poddawać ją konserwacji?

Dlaczego warto zainwestować w klimatyzator w domu?

Klimatyzator sprawdza się równie dobrze w domach jednorodzinnych, jak w przedsiębiorstwach pod warunkiem, że będzie ona dobrana parametrami do oczekiwań klienta, sposobu użytkowania pomieszczeń oraz jego wielkości. Na co dzień można to robić samodzielnie, jednak w przypadku prac serwisowych lepiej zwrócić się do fachowca, który nie tylko przejrzy stan elementów składowych, wymieni te, które uległy naturalnemu zużyciu, ale przede wszystkim sprawdzi sprawność urządzenia i w razie jakichkolwiek odchyleń od norm zareaguje na tyle wcześnie, żeby uniknąć przestojów urządzenia, czy też drogich napraw.

Jak czyścić klimatyzator?

Czyszczenie klimatyzatora warto przeprowadzać raz na miesiąc, wynika to z prostego faktu — nie ma kompletnie sterylnych pomieszczeń,  dlatego gromadzący się na częściach ruchomych kurz i drobnoustroje i innego rodzaju zanieczyszczenia wymagają okresowego ich usunięcia, celem zapewnienia cyrkulacji powietrza zdrowego, wolnego od mikroorganizmów. Podobnie rzecz ma się z filtrem. To on w pierwszej kolejności podlega czy to czyszczeniu, czy też wymianie. Wszystko zależy od tego, czy dysponujemy modelem wielorazowym, czy jednorazowym. Trzeba pamiętać, że te wielokrotnego użytku, przed osadzeniem w urządzeniu trzeba osuszyć. Czyszcząc klimatyzator należy również pamiętać o obudowie, gdzie lubią bytować roztocza, używając do tego zwilżonej ściereczki z miękkiego niepylącego materiału — mikrofibry. Serwis instalacji i jej odgrzybianie najlepiej jest przeprowadzać minimum dwa razy w roku celem zapewnienia wysokiej wydajności, energooszczędności  i cichej pracy klimatyzatora.