Zapraszamy do kontaktu: 600 774 362 instalatorkonserwator@vp.pl

Zobacz, także: Facebook | Instagram

Jak często należy serwisować klimatyzację?

Klimatyzacja coraz częściej staje się nieodłączną częścią budynku. Chłodzi w gorące lato, a zimą ogrzewa i filtruje pomieszczenie. Chcąc, aby klimatyzator sprawnie funkcjonował przez długie lata, warto go serwisować. Jak często należy serwisować klimatyzację? Dowiedz się więcej!

Jak często serwisować klimatyzację?

Niezależnie czy używamy klimatyzacji w zaciszu domowym, czy w biurze warto regularnie ją serwisować. Otóż eksperci w tej dziedzinie sugerują, że klimatyzatory najlepiej jest konserwować dwa razy w roku. Gdy klimatyzacja pracuje w warunkach, gdzie poziom zanieczyszczenia powietrza jest wysoki, warto czyścić ją częściej. Miejsca o zwiększonym zanieczyszczeniu, to między innymi:

  • sklepy,
  • restauracje,
  • centra handlowe

Regularne serwisowanie klimatyzacji zapobiega mnożeniu się pleśni, grzybów i wirusów, które mogą stanowić zagrożenie dla osób przebywających w klimatyzowanym pomieszczeniu. Odpowiedni serwis dobrze wpłynie na sprawność i wydajność samego klimatyzatora, dzięki czemu nie tylko będzie ciszej pracował, ale również zwiększy się jego wydajność.

Jak serwisować klimatyzację?

Cały proces czyszczenia klimatyzacji obejmuje kilka etapów, polegających na czyszczeniu filtrów i usunięciu wszelkich występujących usterek. Osoba, która jest odpowiedzialna za serwis klimatyzacji, sprawdza stan filtrów, parowników, sterowników oraz połączeń kabli. Większość domowych filtrów klimatyzacji jest wielokrotnego użytku, więc po odpowiednim wyczyszczeniu i konserwacji mogą być ponownie używane. Oczywiście samodzielne czyszczenie klimatyzatorów oraz znajdujących się w nich filtrów jest możliwe. Warto jednak zawczasu dowiedzieć się o sposobach serwisowania i w razie potrzeby skorzystać z pomocy profesjonalistów. To właśnie odpowiednio wyszkoleni pracownicy powinni zajmować się cyklicznymi przeglądami takiej klimatyzacji, ponieważ w taki sposób łatwiej będzie zlokalizować ewentualne usterki całego sprzętu.