Zapraszamy do kontaktu: 600 774 362 instalatorkonserwator@vp.pl

Zobacz, także: Facebook | Instagram

Jak często czyścić domową klimatyzację?

Decydując się na montaż klimatyzacji w domu, pierwsze co odczuwają domownicy to znacznie większy komfort mieszkania w domu, czy też mieszkaniu z przeważającą południową, lub południowo-zachodnią wystawą okien. Przyjemny chłód w środku gorącego lata jest nieocenionym luksusem, który rekompensuje wszelkie wydatki poniesione wcześniej na jego urzeczywistnienie. Jednak, aby ten stan mógł trwać latami konieczne jest odpowiednie dbanie, konserwowanie instalacji. Jak często czyścić klimatyzacje domowe?

Na czym polega obsługa klimatyzacji?

Jak każde urządzenie elektryczne, tak samo klimatyzatory domowe, choć są na co dzień względnie bezobsługowe, wymagają okresowego czyszczenia, czy też wymiany zastosowanych weń filtrów powietrza, zapewniających stabilną pracę klimatyzacji. Biorąc pod uwagę codzienny ruch powietrza w domu i znajdujące się w powietrzu zanieczyszczenia, oczywiste jest, że tak samo jak na reszcie rzeczy, podłogach osiada kurz, tak samo będzie on się gromadził na przedmiocie, które emituje pole elektromagnetyczne, przyciągające drobiny zanieczyszczeń do siebie.

Obsługa klimatyzacji czy to ta zaraz po zakupie (gwarancyjna), czy pogwarancyjna polega na dbaniu o prawidłową pracę klimatyzatora. Należy pamiętać o czasowej wymianie filtrów, co pozwoli wydłużyć żywotność instalacji. Kurz zwykle dotyka nie tylko same filtry, ale też np. powierzchnie łopatek wentylatora.

Jak często czyścić klimatyzator?

Klimatyzatory domowe w zależności od miejsca używania, „czystości” okolicy, w której znajduje się budynek wymagają serwisowania niekiedy nawet co 3 miesiące. Standardowo jednak zaleca się wykonywanie prac konserwacyjnych dwa razy w roku, co nie tylko zapewnia bezawaryjną pracę klimatyzacji, ale też zmniejsza koszty jej eksploatacji. W ramach serwisu klimatyzacji domowej dokonuje się wymiany filtrów (po ocenie stanu procentowego ich zużycia), czyszczenia parownika, kontroli pracy sterowników, czy też szczelności układu chłodniczego (w niektórych modelach). Wymiana filtrów jest najczęściej wykonywaną usługą i w przypadku zanieczyszczonej okolicy może być zalecana do przeprowadzania nawet raz na kwartał.